Påsken 2021 i Västeportkyrkan

I år blir det påsk – oavsett restriktioner.
Men det blir inga samlingar – pga restriktioner.

Däremot kommer kyrkan vara öppen vid två tillfällen för att Du ska kunna komma och fira påsk – i gemenskap med alla kristna i världen, i vår kyrka, med välkända bibelord och sånger, genom att ta emot bröd och vin. 

Men det sker inte i någon samling som sagt, utan genom drop-in och en enskild andakt utifrån bibelord och reflektioner som satts upp i kyrkorummet och på kyrkans innergård. På Påskdagen kommer det även finnas lite festligheter för barn, och glass och kaffe för alla som vill.

Därutöver kommer det att på vår youtube-kanal läggas upp en kort morgonandakt varje morgon i påskveckan, i samarbete med Mönsterås.

Skärtorsdagen – kyrkan öppen kl.10-14, möjlighet att ta emot Nattvard
Påskdagen – kyrkan öppen kl.10-13, glass och kaffe för den som vill