Onsdagar i Västerport

Välkommen till en samling mitt i veckan!

I vår vision står det: Vi vill skapa en god miljö där människor växer i mötet med Jesus Kristus.

Med denna längtan samlas vi tre onsdagar i månaden kl.18.00, där vi får lära känna och möta Jesus Kristus, och tron får växa och fördjupas. Detta gör vi genom de välbeprövade praktikerna i bibelläsningennattvarden och bönen. Denna onsdagskväll hoppas vi ska få bli till både vila och utmaning, att vi i mötet med Jesus Kristus i Bibelordet, i bröd och vin och i bönen får näring för vår tro och vårt liv.

Genom att samlingen är mitt i veckan vill vi hjälpa till att  hitta en rytm mitt i vardagen där tron får bli en kraftkälla och att vi får verktyg för våra liv. Vi längtar också efter att vara en miljö där man kan få utlopp för svaghet, frustration, sorg och glädje och kraft!

Du är välkommen var du än befinner dig i din vandring i livet och i tron.

– Varannan onsdag Bibelsamtal.
– En onsdag i månaden en stilla andakt med bön och nattvard.

Se ”Kalender” i menyn ovan för aktuell onsdag.

Varmt välkomna!